Čo je COVID-19

Čo vieme o koronavíruse SARS-CoV-2 spôsobujúcom ochorenie COVID-19

     

Prvé informácie o šírení nového koronavírusu sa objavili 31. decembra 2019, keď Čína zverejnila epidemický výskyt pacientov s novým druhom koronavírusu s relatívne vysokou úmrtnosťou.

Vírus, ktorý dostal definitívny názov SARS-CoV-2, patrí do skupiny betakoronavírusov vyvolávajúcich respiračné a tráviace ochorenia. Vírusy obsahujú genetickú informáciu vo forme RNA a vo svojom obale majú bielkovinové výčnelky pripomínajúce slnečnú korónu, vďaka ktorým vírus preniká do vnútra napádaných buniek v oblasti slizníc ústnej dutiny a dýchacieho či tráviaceho traktu.

Vírus SARS-CoV-2 je príbuzný s inými koronavírusmi, ktoré vyvolali obavy v nedávnej minulosti, a to SARS - koronavírus z roku 2002 (s cca 10-percentnou úmrtnosťou) a MERS - koronavírus z roku 2012 (s cca 30-percentnou úmrtnosťou). Všetky tieto vírusy boli prenesené zo zvierat na človeka a následne sa šírili ďalej v ľudskej populácii.

Najväčšia hrozba nového koronavírusu SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri kontaktom aj kvapôčkovou nákazou a môžu ho prenášať aj infikované osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia. 

Vírus vyvoláva chorobu, ktorá bola pomenovaná COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019). Má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest od miernych prejavov, ako sú kašeľ a zvýšená teplota, cez závažnejšie, medzi ktoré sa radí vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť aj smrťou. Vo väčšine prípadov je však priebeh ochorenia len mierny.

Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození ľudia nad 65 rokov, pacienti s chronickými chorobami a oslabenou imunitou. Úmrtnosť predstavuje približne 3,4 percenta, v oblasti Wu-chanu až 3,9 percenta. Reálny počet nakazených však môže byť vyšší a percento úmrtí podstatne nižšie vzhľadom na skutočnosť, že nevieme, koľko bolo, resp. je bezpríznakových prenášačov ochorenia. Z tohto dôvodu je horšie epidemiologicky kontrolovaný.